Jak usunąć rysy na lakierze?

28 grudnia 2022

Jak trwale usunąć rysy na samochodzie ? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel samochodu, borykający się ze słabą kondycją lakieru. W sklepach ogólnodostępnych mamy mnóstwo preparatów, które służą do usunięcia defektów, niestety często tylko w teorii. Produkty zwyczajnie zakrywają mikroryski specjalnymi uzupełniaczami, a te głębsze zostają widoczne. Finalnie po paru dniach/tygodniach preparat znika z lakieru, który z powrotem wygląda tak jak przed zabiegiem. Dlatego sposób na ręczną polerkę jest dobry, gdy chcemy sprzedać auto, bądź zależy nam na chwilowym, w miarę przyzwoitym wyglądzie.

Więc jak usunąć TRWALE problem z rysami? 🤔

Jedyną metodą jest korekta lakieru, którą nie tylko my, ale i każde studio detailingu odradza przeprowadzać na własną rękę. Nie ze względu na to, że detailingowcy zarabiają na tym, a ze względu na to, że niedoświadczona osoba bardzo łatwo może uszkodzić lakier i to w sposób nieodwracalny, de facto pozostaje wtedy lakiernik, a koszta malowania elementu zaczynają się od 350 zł (zakładając brak cieniowania pozostałych elementów – zazwyczaj kompleksowa naprawa to powyżej 1 tys+) W marketach można nabyć maszyny polerskie już w kworach od 100 zł. Jednakże ich jakość, moc, zakres obrotów, waga itp. pozostaje wiele do życzenia. Zabieg pełnej renowacji lakieru składa się na wiele czynników. Począwszy od: mycia detailingowegodekontaminacji chemicznej, dekontaminacji mechanicznej, zabezpieczeniu sąsiednich elementów. Dopiero po przeprowadzeniu tych kroków można przejść do prac renowacyjnych. Tutaj wielkie znaczenie ma rodzaj lakieru, metalik/uni, grubość, twardość, stan. Pod każdy lakier dobiera się odpowiednią maszynę, wielkość talerza, pad polerski, kombinacje past polerskich, zakres obrotów do skutecznego cuttingu, jak i wykończenia. Bez doświadczenia można narobić niezły bałagan na lakierze, w postaci np. hologramów, w gorszych przypadkach przepalić lakier.

Pomimo że na samochodach, które przeszły nieudaną korektę lakieru jesteśmy w stanie więcej zarobić (naprawa pozostawionego bałaganu zajmuje dużo więcej czasu) polecamy pozostawić to nam… 😉👍